Jaki pellet wybrać?

Jaki pellet wybrać?

Każdy nowy użytkownik kotła, pieca czy kominka na pellety z drewna musi wybrać najlepsze możliwe paliwo dla swojego urządzenia. Obecnie rynek pelletu posiada kilkaset różnych gatunków tego ekologicznego opału, z których głównie można wyróżnić pellet sosnowy, pellet z drzew liściastych, z certyfikatem EN Plus A1, DIN Plus, bez certyfikatu, pellet przemysłowy, pellet ze słonecznika (z łuski), pellet ze słomy i różne jego mieszanki jak np. pellet trocinowo-torfowy itp.

 

Bardzo często przy wyborze pelletu drzewnego kierujemy się opinią innych użytkowników, znajomych, sąsiadów,  instalatorów urządzenia grzewczego. Często opinii można zasięgnąć wśród lokalnych handlarzy, producentów czy dystrybutorów. Oferty pelletu drzewnego są dostępne w Internecie, gdzie znajdziemy pełne parametry takie, jak np. wartość opałowa pelletu czy zawartość popiołu.

Najważniejszym czynnikiem przy wyborze pelletu jest jakość paliwa i jego powtarzalność. Powtarzalność jest bardzo istotnym parametrem świadczącym o tym, że dziś kupiony pellet będzie zbliżonej jakości do tego, które kupimy za miesiąc czy za rok. W ten sposób unikniemy konieczności zmiany parametrów pracy urządzania.

Możemy wyróżnić kilka rodzajów jakości pelletu drzewnego:

Pellet z certyfikatem EN Plus A1 – producentów takiego rodzaju opału mamy  w 2023 roku niecałych 100 w Polsce. Jest to świadectwo, potwierdzające najwyższą jakość produktu kontrolowaną przez belgijską jednostkę certyfikującą. Pellet drzewny w klasie EN Plus A1 musi spełniać określone parametry związane m.in. z wysoką wartością opałową pelletu, z niską zawartością popiołu oraz m.in. z wysoką wytrzymałością mechaniczną. Pellet drzewny z certyfikatem EN Plus A1 jest produktem o najwyższej potwierdzonej jakości.

UWAGA! Często sprzedawcy używają określenia pellet A1 według normy ISO 17255-2. Nie zawsze jest to równoznaczne, że pellet posiada certyfikat. Jeśli nie ma marki pelletu na workach i nie ma oznaczenia En Plus A1 z podanym poniżej indywidualnym numerem czyli np. PL 0XX lub PL 3XX, nie jest to certyfikowany pellet opałowy!

Każdy kraj ma swój symbol oznaczenia. Pellet ekologiczny polskich producentów posiada numer PL 0XX (PL 001, PL 002, PL 003 itd.), gdzie 0 to informacja, że jest to producent pelletu, a 3 np. PL3XX (PL 301, PL 302, PL, 303 itd.),  to trader, czyli handlarz, który skupuje pellety z drewna od producenta, np. w workach typu big bag lub luzem i sam workuje opał we własne worki lub zleca workowanie u producenta. Może być sytuacja, ze kupując pellet drzewny PL0XX lub PL3XX kupujemy ten sam produkt, tylko w innych workach, jest to bardzo rzadka sytuacja, ale możliwa.

Certyfikaty

Pellet certyfikowany

Kolejną bardzo znaną normą jakości peletu drzewnego jest certyfikat DIN Plus. Była to jedna z pierwszych norm jakości granulatu drzewnego, której zakres parametrów jest bardzo zbliżony do normy EN Plus A1. Dziś jest nieco mniej rozpoznawalna,  jednak są producenci, którzy posiadają tylko normę DIN Plus lub obie normy EN+A1 i DIN+, aby ich produkt ocenić jako ten "najwyższej jakości pellet". Do takich producentów zalicza się np. Stelmet, który posiada takie marki pelletu jak pellet Lava czy pellet Olimp. To właśnie ten drugi materiał, posiada dwa wspomniane wyżej certyfikaty.

Certyfikat EN Plus A1 i DIN Plus to normy, które wymagają od producenta czy tradera wypełniania pewnych wymogów i zasad. Jednym z nich jest pobieranie próbek pelletu i regularne ich badanie we własnym laboratorium. Okresowo odbywa się również audyt weryfikujący prawidłowe zasady postepowania. Certyfikat EN Plus A1 i DIN Plus to również opłaty za utrzymanie certyfikatu. Są to często wysokie kwoty, zależne od sprzedaży produktu. Wielu producentów czy traderów (handlarzy) nie chce ponosić kosztów z tego tytułu i nie uczestniczą w programie certyfikacji. W wielu przypadkach pellet opałowy niecertyfikowany wcale nie oznacza, że jest to materiał gorszy. Co więcej, bywa, że jest lepszy! Jeśli producent dba o jakość swojego produktu, posiada czysty surowiec i postępuje wg najwyższych standardów, to nie musimy mieć obaw co do zakupu takiego produktu. Wielu producentów bez najmniejszego problemu otrzymałoby certyfikat EN Plus A1, gdyby wyrazili taką wolę. W naszej ofercie posiadamy również takie materiały, które w niektórych miejscach w Polsce są bardzo cenione i rozpoznawalne będąc wyznacznikiem jakości mimo nieposiadania certyfikatu. Takie produkty to np. pellet sosnowy - pellet Lava czy pellet włoski (Energy).

Kolejna grupę produktów stanowią np. pellety z certyfikatem EN plus A2 i najniższej klasy EN Plus B. Są to jednak materiały o sporo niższych parametrach i nie zalecamy ich stosować w instalacjach domowych. Są to pellety z przeznaczeniem raczej przemysłowym. Pellet posiada certyfikat, lecz o gorszych parametrach niż En Plus A1. Klasa druga, posiada dużo wyższą zawartość popiołu, mniejszą wytrzymałość mechaniczną czy niższą temperaturę mięknięcia popiołu, co może powodować spieki i zgorzeliny. Produkt ten stosowany jest zazwyczaj w większych, przemysłowych instalacjach lub w ciepłownictwie czy energetyce. Gorsze parametry wynikają z zabrudzeń produktu, np. od kory z piaskiem lub innych zanieczyszczeń.

Pellet ze słomy, a może z łuski słonecznika?

Pellet ze słomy lub pellet z łuski słonecznika

W ostatnim czasie, kiedy tak bardzo wzrosła cena pelletu drzewnego, użytkownicy kotłów, pieców czy kominków zwrócili uwagę na tzw. pellet ekologiczny agro. Na rynku można znaleźć np. pellet ze słomy czy pellet z łuski słonecznika. Była to interesująca alternatywa cenowa, tym bardziej, że na pierwszy rzut oka pellet ze słomy wygląda bardzo podobnie do drzwnego. Zapotrzebowanie na pellet agro wzrosło przy rosnących cenach granulatu drzewnego. Pellet ze słomy można było zamówić o kilkaset złotych mniej. I na tym porównanie się kończy. Pellet ze słomy ma dużo niższą wartość opałową, dużo wyższą zawartość popiołu, a co za tym idzie, powoduje większą i częstszą zgorzelinę i, przede wszystkim, świeża słoma, żółta, posiada dużą zawartość chloru, co powoduje tzw. korozję chlorową kotła grzewczego i jego niszczenie.

 

Pellet z łuski słonecznika ma również bardzo wysoki popiół (około 10 razy wyższy niż drewno). Posiada on, co prawda wyższą wartość opałową niż słoma, ale nadal jest to produkt agro i w czasie coraz niższej ceny pelletu drzewnego nie jest opłacalne spalanie żadnych produktów pochodzenia agro. Poza tym większość instalacji nie jest przystosowana do spalania produktów o takich parametrach, co może powodować wiele komplikacji i pracy dla użytkownika, nie wspominając już o możliwych problemach gwarancyjnych. Dobry pellet to pellet certyfikowany z drzew iglastych lub pellety z drzew liściastych. Pełne oferty pelletu drzewnego znajdziesz na naszej stronie WoleBio w zakładce pellet drzewny.

 

Wnioski

Zalecamy zaopatrywać się w dobry pellet u sprawdzonych dostawców, posiadających wiedzę i doświadczenie, którzy posiadają dobre opinie i duże grono klientów. Warto czytać opinie użytkowników czy zaczerpnąć wiedzy wśród sąsiadów, znajomych lub innych użytkowników, o gatunku, jaki nas interesuje - czy to nasz pellet drzewny, czy pellet ze słomy. Dobrze jest zrobić próbę konkretnego rodzaju pelletu drzewnego zanim zakupimy większą ilość – my jako firma oferujemy również taką możliwość. Jeden zasyp zasobnika np. 60-100 kg już nam pokaże, jakiej jakości jest ekologiczne paliwo. My, jako firma, posiadamy w naszej ofercie najwyższej jakości, najlepszy pellet drzewny. Każdy z produktów ma odpowiednie badania potwierdzające jego jakość. Dokładamy wszelkich starań, żeby każdy z naszych klientów czuł się bezpieczny zamawiając u nas pellet drzewny. Jako firma jesteśmy gwarantem wysokiej jakości oferowanych przez nas produktów. Wiedza, jaką zebraliśmy od 2007 roku, kiedy budowaliśmy pelletowy rynek w Polsce, dziś pozwala nam oferować produkty, jakości których jesteśmy pewni. W naszym sklepie internetowym oferujemy sprawdzone pellety z dostawą gratis na terenie całego kraju. Masz pytania, chcesz coś omówić, zastanawiasz się? Zapraszamy do kontaktu!